1. Jüri Değerlendirme Sonuç Duyurusu

VIII. MAKİNE HALISI TASARIM YARIŞMASI

  1. JÜRİ DEĞERLEME SONUCU

 

VIII. Makine Halısı Tasarım Yarışması, Güneydoğu Anadolu Halı İhracatçıları Birliği tarafından Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) ve Halı Tasarım Derneği (HATAD) işbirliğinde gerçekleştirilmektedir.

 

Tasarım yarışması kapsamında başvuru kabulü 3 Mayıs 2022 tarihinde tamamlanmış olup, elektronik ortamdan 308 adet farklı tasarım başvurusu alınmıştır. Ön değerlendirme sonucunda teslim alınan 259 adet fiziki başvurudan 256 adet başvuru geçerli bulunmuştur. 3 adet başvuru, yarışma şartnamesi hükümlerine uygun bulunmadığından, oy birliği ile yarışma dışı tutulmuştur.

 

Geçerli başvurular, HATAD Yönetim Kurulu üyeleri tarafından 9 Mayıs 2022 Pazartesi günü Gaziantep Üniversitesi’nde gerçekleştirilen etkinlikte değerlendirmeye tabi tutulmuşlardır.

 

  1. Jüri Değerlendirmesi sonucunda finale katılmaya hak kazanan 20 asil ve 5 yedek eser sahipleri 16-20 Mayıs tarihleri arasında Gaziantep’te misafir edileceklerdir. İki gün DOMOTEX Türkiye Halı & Zemin Kaplamaları Fuarını ziyaret edecekler ve 3 günlük bir oryantasyon programına tabi tutulacaktır.

 

Oryantasyon programı kapsamında halı sektörünün yapısı, ihracat pazarları, ürün tipleri ve üretim tekniği yönü ile genel bir bilgilendirme yapılacaktır. Bilgisayar ortamında tasarımların dokumaya hazır hale getirilmesi konusunda HATAD Yönetim Kurulu üyesi tasarımcıların da katılımı ile uygulamalı bir eğitim verilecektir.

 

Ürün türleri, üretim tekniği, tasarımın üretime hazırlanması gibi konularda bilgi alan yarışmacılar, işletme tecrübesi, fuar ziyareti ve aldıkları temel eğitim ışığında ikinci aşama için başvuru yapacakları nihâi tasarımı kararlaştıracaklardır. Finalistler, ikinci tasarım aşaması için birinci aşamada yaptıkları başvuruyu aynen veya değiştirerek ya da yepyeni bir tasarım ile başvurabileceklerdir. Bunun için kendilerine uygun renk ve ürün grubu bilgisini GAİB’e

ileteceklerdir.

 

Bu bilgilendirme doğrultusunda GAİB, o renk ve ürün grubuna sahip firma ile dokuma takvimini planlarken, yarışmacı ise ikinci aşamaya yönelik belirlediği renk ve ürün grubuna yönelik olarak dokunabilir şekilde tasarımını, yeniden çalışıyor olacaktır.

 

Finalistler, aldıkları oryantasyon eğitimi sonrasında belirledikleri renk grubu ile hazırladıkları tasarımları yarışmaya ait web sitesine (https://www.tasarlayindokuyalim.com) yüklemek suretiyle son başvuru tarihine kadar başvuru yapacaklardır.

 

Finalistlerin ilettiği ikinci aşamaya ait tasarımlar, seçtikleri renk ve ürün grubunu barındıran firmaların üretim hattında dokunacaktır. Bu aşamada GAİB, finalistler ile sponsor firmaları renk ve ürün grubu uygunluğu yönü ile eşleştirecektir.

 

Dokunarak halıya uygulanan tasarımlar, 22 Eylül 2022 Perşembe günü sektör profesyonelleri ve akademisyenlerden oluşan bir Jüri tarafından İkinci Jüri Değerlendirmesine tabi tutulacaktır. Birinci Jüri Değerlendirmesi aşamasında alınan puanların, İkinci Jüri Değerlendirmesinde alınacak puanlarla herhangi bir etkileşimi olmayacaktır. Ödül alacak yarışmacılar, İkinci Jüri Değerlendirmesinde aldıkları puanlara göre belirlenecektir. Değerlendirme sonuçlarının açıklanması ve dereceye giren yarışmacıların ödülleri 22-23 Eylül 2022 tarihlerinde gerçekleştirilecek III. Tasarım Günleri etkinliklerinin kapanış etkinliği olarak 23 Eylül 2022 Cuma günü düzenlenecek ödül töreninde takdim edilecektir.

 

 

  1. Değerleme sonucu finale katılmaya hak kazanan 20 asil yarışmacı BAŞVURU NUMARASI SIRALI ve 5 yedek yarışmacı BAŞARI SIRASINA GÖRE aşağıdaki listelerde yer almaktadır.

 

Diskalifiye Hakkında

Güneydoğu Anadolu Halı İhracatçıları Birliği tarafından Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) ve Halı Tasarım Derneği (HATAD) iş birliğinde yürütülen Tasarlayın Dokuyalım VIII. Makine Halısı Tasarım Yarışması I. Jüri Değerlendirmesi 9 Mayıs 2022 Pazartesi günü Gaziantep Üniversitesinde gerçekleştirilmiştir. Değerleme sonucu finale katılmaya hak kazanan 20 asil ve 5 yedek eser belirlenmiştir.

 

Finale katılmaya hak kazanan 265-1 başvuru numaralı ve Ay ışığı rumuzlu olan yarışmacının eserinin özgün olmadığı tespit edilmiştir.

 

Bu kapsamda, Tasarım yarışması şartnamesinin Diğer Hususlar bölümünde yer alan 8. 9. ve 12. fıkraları gereği “Ay ışığı” rumuzlu başvurunun diskalifiye edilmesine karar verilmiştir. Diskalifiye edilen yarışmacının yerine yedek listede ilk sırada yer alan “402 başvuru numaralı UL1KA rumuzlu” eser sahibi yarışmacı asil finalistler arasına girmeye hak kazanmıştır.

ASİL LİSTE

BAŞVURU
NUMARASI

AD

SOYAD

252

Dil***

ATA***

265-1

İlk***

YAZ***

266

Ahm***

MAN***

273

Rab***

MÜM***

294

Ahm***

ACA**

319-1

Tuğ***

KÜÇ***

320-2

Fer***

YIL***

326-2

Öze***

EKİ***

328

Mel***

İLA***

339-1

Ale***

GÜC***

352

Kad***

YES***

378

Zey***

KÖR***

403-2

Eyy***

GÖZ***

416-1

Sün***

DAĞ***

438

Nur***

BAL***

452

Ayş***

MER***

455

Ley***

UYG***

468

Ser***

AKY***

481

Sal***

GÜL***

487

Pın***

YIL***

 

 

YEDEK LİSTE

SIRA

Başvuru

Numarası

AD

SOYAD

 

 

 

 

1

402

Asl***

KOÇ***

2

360-2

İnc***

KAR***

3

312

Ene***

İSL***

4

353

Bed***

AKA***

5

314-1

Ber***

YİĞ***