GAİB Hakkında

GÜNEYDOĞU ANADOLU İHRACATÇI BİRLİKLERİ HAKKINDA

İhracatçı birlikleri, ihracatçıların sektörel ve/veya bölgesel olarak bir araya geldikleri, Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) şemsiyesi altında faaliyet gösteren kuruluşlar olarak ülke ekonomisinin vazgeçilmezi konumundadır.

Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri (GAİB), farklı sektörlerde faaliyet gösteren dört ayrı “İhracatçı Birliği”nin tek çatı altında, diğer bir deyişle tek Genel Sekreterlik bünyesinde toplanmasıyla meydana gelmiştir. 1984 yılından beri bölge ihracatçılarına hizmet sunmaktadır ve merkezi Gaziantep’tedir. Merkeze bağlı olarak Kahramanmaraş, Mardin, Malatya, Diyarbakır, Şanlıurfa, Adıyaman, Kilis, Cizre ve Gaziantep Serbest Bölgesi’nde de irtibat büroları bulunmaktadır. 

13.000’i aşkın üyeye sahip GAİB’in bünyesinde bulunan birlikler şu şekildedir: 

  1. Güneydoğu Anadolu Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği,
  2. Güneydoğu Anadolu Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği,
  3. Güneydoğu Anadolu Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği,
  4. Güneydoğu Anadolu Halı İhracatçıları Birliği.

Genel Sekreterliğimiz, Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri sektörü ile Halı sektörlerinde Türkiye genelindeki ihracatçılarımızın sorunlarına çözüm önerileri getiren ve sektörün geleceğine yön veren sektör kurullarının sekretarya hizmetlerini yürütmektedir.

Birliklerimizin temel hedefi:

  • İhracatçılar arasında mesleki ahlak ve dayanışmayı sağlamak,
  • Mesleki faaliyetlerini ve ilişkilerini tanzim etmek,
  • İhracatçının yaşamış olduğu ekonomik ve bürokratik sorunların çözümünde yardımcı olmaktır.

Birliklerimiz, ihracatçı ile bürokrasi arasında köprü vazifesini yerine getirmektedir. Birliklerimize üye olan firmaların yaşadığı sorunlar, talepler, görüş ve öneriler Birlik Yönetim Kurulları ile Sektör Kurulları’nın gündemine taşınmakta ve alınan kararlar neticesinde ivedilikle ilgili merciler nezdinde gerekli girişimlerde bulunulmaktadır. Bu yolla ihracatçılarımızın yaşadığı sorunların çözümüne, ihracatın önündeki engellerin kaldırılmasına ve ülke ihracatının artırılmasına katkıda bulunulmaktadır.