Halı İhracatçıları Birliği Hakkında

Türkiye’de halı sektörü, sağladığı istihdam imkânları, üretim sürecinde ortaya çıkardığı katma değer ve ihracattaki önemli payı sebebiyle önemli bir imalat koludur.

 

2019 yıl sonu verilerine göre dünyadaki halı (HS Code: 57) ihracatının %16,25'ini, makine halısı (HS Code: 5702) ihracatının %44,16'sını ve suni sentetik liflerden makine halısı ihracatının %70'ini Türkiye gerçekleştirmektedir.

 

Gaziantep son yıllarda yaptığı önemli yatırımlar ve kapasite artırımı ile makine halısı üretiminde ve ticaretinde dünya çapındaki merkezlerinden biri haline gelmiştir. Bölgemizde sektörün dinamik yapısı içerisinde aktif olarak makine halısı üretimi yapan yaklaşık 170 firma ve 800’ün üzerinde Güneydoğu Anadolu Halı İhracatçıları Birliği üyesi ihracatçı bulunmaktadır. Sektörde doğrudan ve dolaylı istihdam edilenlerin sayısı 50 bin kişiye yaklaşmaktadır.

 

Türkiye’den yapılan makine halısının %85’inin yoğunlaştığı Gaziantep’te makine halısı sektörü, katma değeri yüksek, özgün ve kaliteli ürünler üretmeyi ve bu ürünleri rekabetçi fiyatlarla satmayı amaçlamaktadır. Yeni ve özgün desenlerin oluşturulması, müşterilerin beğeni ve tercihlerine doğru ve zamanında cevap verilebilmesi, uluslararası rekabette çok büyük önem arz etmektedir.  Sektörün önemli ihtiyaçlarından biri olan halı desen tasarımı ve uygulaması alanında insan kaynağı kapasitesini yükseltmek ve yeni istihdam edilecek tasarımcıların yetiştirilmesini sağlamak amacıyla Birliğimiz tarafından farklı çalışmalar yürütülmektedir.

 

Bu yıl altıncısını düzenlenen Makine Halısı Tasarım Yarışması bu çalışmalardan birisidir.